Pies i kot w jednym domu najczęściej kojarzą się z poważnymi kłopotami. Według obiegowej opinii, są to tak przeciwstawne zwierzęta, że nie mają szans się dogadać. Tymczasem absolutnie tak nie musi być. Wszystko, co należy zrobić to po prostu zastosować kilka prostych zasad, o których teraz napiszemy. Wbrew pozorom bowiem przyzwyczajenie psa i kota nie jest nawet wcale, aż tak trudne, jak może się na pierwszy rzut oka wydawać. Co ciekawe oba te gatunki zwierząt mogą się nawet ze sobą polubić, a kluczowa w tym wszystkim będzie rola ich właścicieli. Co powinni oni robić?

Przede wszystkim warto, aby zdali sobie sprawę z tego, że każdy zwierzak jest inny. Oznacza to więc, że mają one prawo do własnego charakteru i trzeba to uszanować. Na szczęście trzeba też od razu zaznaczyć, że zdecydowana większość kotów i psów powinna zaakceptować nowego towarzysza. Aby jednak wszystko przebiegło, jak należy, trzeba przygotować grunt pod pierwsze spotkanie psa i kota. Zachowując potrzebną ostrożność, podejmijmy więc działanie. Przyzwyczajenie zwierzaków do siebie może trochę potrwać i lepiej podejść do tego powoli. Eksperci doradzają, by w trakcie przyzwyczajania psów oraz kotów, tego drugiego zwierzaka trzymać w czasie pierwszego kontaktu w transporterze. Jest to ważne, gdyż w przeciwnym wypadku wystraszone nową sytuacją zwierzaki mogą rzucić się do ataku. Kolejną zasadą jest też pozwolenie na zapoznanie się zwierzaków. Pilnujmy jednak, aby którekolwiek ze zwierząt nie wpadło w zaniepokojenie i złość. Sprawa ma się natomiast nieco inaczej, gdy do domu, w którym mieszka już kocur przyprowadzimy małego szczeniaka.

Efekt i sposób spotkania będą tu mocno uzależnione od charakteru kota. Niektóre z nich mogą reagować ciekawością, inne agresją a jeszcze inne wręcz zignorują nowego domownika. Jak łatwo się domyśleć, także i w tym przypadku nasza reakcja powinna być mocno uzależniona od tego, jak zachowują się zwierzaki. Zawsze pamiętajmy jednak, że wzajemna adaptacja może trochę potrwać, zatem zachowajmy cierpliwość i bądźmy dobrej myśli. Nasz optymizm będzie z pewnością ważnym atrybutem w czasie takich działań. Pamiętajmy, że pies i kot w jednym domu nie musza oznaczać kłopotów.