Wątroba jest jednym z najważniejszych organów. Ma szereg ważnych funkcji, jedna z nich polega na oczyszczaniu i filtrowaniu krwi z substancji toksycznych. Wątroba bierze udział w metabolizmie takich substancji jak, na przykład: węglowodany, białka, lipidy.

Co to jest profil wątrobowy?

Zarówno u psa i kota wątroba jest organem pełniącym między innymi funkcje detoksykacyjne w organizmie. Krew z układu pokarmowego trafia do niej żyłą wrotną. Komórki wątrobowe – hepatocyty odpowiedzialne są za detoksykację potencjalnie niebezpiecznych dla organizmu substancji. Należy wziąć pod uwagę fakt, iż w przypadku narażenia na dużą ilość substancji toksycznych lub długi czas ekspozycji na daną substancję (włączając na przykład leki) może dojść do uszkodzenia hepatocytów.

Należy wiedzieć, że profil wątrobowy to zespół parametrów, które oznacza się w surowicy krwi, a których podwyższony poziom świadczy o uszkodzeniu miąższu wątroby. Należy wziąć pod uwagę fakt, iż podniesione wyniki parametrów wątrobowych mogą wystąpić dopiero wtedy, kiedy uszkodzeniu ulegnie 70% miąższu wątroby. Uszkodzenie wątroby przez długi czas może być trudne do zdiagnozowania, dlatego warto stosować preparaty działające osłonowo i poprawiające działanie tego organu.

A jeżeli zamierzasz adoptować jakiegoś Mruczka, spójrz, jak przygotować dom na nadejście kota.

Czym kierować się przy wyborze preparatu „wątrobowego”?

Jedną z najlepiej poznanych substancji, o właściwościach hepatoprotekcyjnych oraz hepatoregeneracyjnych jest sylimaryna, a właściwie jej aktywna frakcja – sylibina. Ważna jest ostateczna ilość tej substancji, jaką dostarczymy do organizmu, co w dużej mierze zależy od jej źródła. Sylibina znajduje się w roślinie – ostropeście plamistym. Warto zwrócić uwagę na skład preparatu „wątrobowego”, który podajemy naszemu pupilowi.

Warto sięgać po rozwiązania sprawdzone przez lekarzy weterynarii – na przykład po Hepaxan. Należy wiedzieć, że Hepaxan to preparat służący do uzupełnienia diety zwierząt towarzyszących, w szczególności narażonych na uszkodzenia wątroby, w przypadku zatruć i dysfunkcji wątroby oraz w stanach długotrwałej ekspozycji na związki toksyczne. Hepaxan zawiera substancje wspomagające regenerację wątroby i wspierające jej funkcje detoksykacyjne. Preparat ten zawiera:

A). Cynk – wchodzi w skład enzymów wątrobowych. Wykazuje właściwości protekcyjne w stosunku do hepatocytów.

B). Witamina E – to silny antyoksydant. Chroni przed uszkodzeniami DNA i błony komórkowe hepatocytów.

C). PHOSPOComplex silybin – ma pozytywny wpływ na procesy regeneracji wątroby. Hamuje procesy włóknienia.

D). Produkty pochodzenia drożdżowego (S-ADENOZYLOMETIONINA) – zwiększa efektywność procesów detoksykacji zachodzących w hepatocytach. Chroni hepatocyty przed uszkodzeniami.