Jaszczurka nie jest już nietypowym zwierzęciem w domu, na które decydują się ludzie. Z reguły na hodowanie tego zwierzęcia decyduje się sporo młodych ludzi, których interesują inne zwierzęta niż tylko psy czy koty. To właśnie oni z reguły decydują się na jaszczurkę. Jednak jakie jaszczury są polecane dla osób początkujących?

Jaszczurki dla osób początkujących do hodowania w domu

Najprostszą do hodowli jaszczurką w domu jest po prostu zwyczajny gekon lamparci. Jaszczurka bardzo delikatna, którą da się oswoić. Są malutkich rozmiarów, a z reguły dorastają do około 9 centymetrów. Jaszczurki o nazwie gekon żyją około 25 lat. Dzięki fachowemu artykułowi na temat hodowli gadów na stronie Tajemnice.pl wiemy, że hoduje je się w terrarium o temperaturze, która powinna się znajdować w środku w okolicach 30 stopni w dzień, a w nocy około 18 stopni. Terrarium powinno mieć rozmiary 40x40x40. Warto do terrarium dorzucić wszelkiego rodzaju kryjówki, tak by urozmaicić jaszczurce czas. Koszt jaszczurki domowej, gekona lamparciego to około 150 złotych.

Czym żywią się jaszczurki?

Jaszczurki z grupy dla amatorów żywią się z reguły roślinami zielonymi oraz owdami takimi jak:

  • koniczyny,
  • babka lancetowata,
  • owady,
  • mniszki lekarskie,
  • świerszcze,
  • mole,
  • szarańcze.

Jadłospis nie jest zbyt wymagający, ale są jaszczurki mięsożerne, których menu uwzględnia pokarm bogaty w tłuszcze i białko. Jedzą jedną porcję każdego dnia.

Jaszczurki – jaka jest cena zakupu?

Jaszczurki do hodowli w domu nie należą do drogich zwierząt. Ceny jaszczurek wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Droższym wydatkiem jest terrarium  jak i pożywienie dla jaszczurki. Pierwsze zakupy mogą nas wynieść około 400 złotych, a taki miesięczny wydatek to około 100 złotych.

Jeśl decydujesz się na hodowanie jaszczurki w domu, to musi być to jaszczurka, która się przystosowuje do hodowania i taka, nad którą opieka nie sprawi nam kłopotu. Na szczęście opieka nad takim zwierzakiem jest dość prosta. Najczęściej ogranicza się tylko do karmienia i zraszania co 3 dni. Pamiętaj również o codziennym  sprzątaniu i dezynfekcji terrarium.