Każdy zwierzak ma swoją specyficzną naturę, o której warto pamiętać, przygarniając go pod swój dach. W przypadku kotów jednym z naturalnych zachowań jest drapanie, co w domu często objawia się w postaci zniszczonych mebli. Na szczęście istnieje rozwiązanie, które pomoże uchronić meble przed zniszczeniem i zaspokoi potrzeby pupila. Tym rozwiązaniem jest drapak dla kota.

Dlaczego koty drapią meble?

Drapanie jest dla kota czynnością instynktowną. W warunkach naturalnych kot drapie konary drzew i ściera w ten sposób starą warstwę pazurków, aby mogła pojawić się nowa. Można więc powiedzieć, że drapanie jest samoistnym sposobem pielęgnacji kotów. W domowych warunkach kot instynktownie poszukuje powierzchni, na których taką pielęgnację mógłby wykonać. Z braku drzew, wybór najczęściej pada na meble, dywany, a nawet ściany. Stosując odpowiedni drapak dla kota, możemy zapewnić mu miejsce do drapania, a prawdopodobieństwo tego, że nadal będzie on zainteresowany meblami, jest znikome. 

Drzewko dla kota – domowy plac zabaw pupila

Drapaki dla kotów w postaci drzewek są czymś więcej niż tylko miejscem pielęgnacji kocich pazurków. Ich konstrukcja ma za zadanie przypominać drzewo, dzięki czemu taki drapak jest również dla kota miejscem zabaw. Wiadomo też, że koty czują się bezpiecznie na wysokościach. Usadawiając się na odpowiedniej wysokości drzewka, kot ma możliwość patrolowania całego otoczenia. Poszczególne stopnie drzewka mogą też stanowić legowisko dla kota, dlatego dobrej jakości drapak jest wielofunkcyjnym wyposażeniem kociego domu.

Drapak dla kota – ciekawa ozdoba wnętrza

Wielu właścicieli kotów martwi się, że drapak przytłoczy wnętrze i nie będzie do niego pasować. Na szczęście nowoczesne drapaki dla kotów prezentują się wyjątkowo estetycznie, a ich kolor może być dopasowany do kolorystyki wnętrza. Co ciekawe, drapak sam w sobie może stanowić dekorację mieszkania, szczególnie takiego, które urządzone jest w stylu naturalnym, czy skandynawskim. 

Gdzie ustawić drapak dla kota?

Oczywiście, drzewko dla kota jest najczęściej ustawiane tam, gdzie jest na niego miejsce. Dysponując odpowiednią przestrzenią, można ustawić drapak w sposób bardzo przemyślany, a to z pewnością zapewni kotu jeszcze więcej rozrywki. Jednym ze sposobów takiego ustawienia jest ulokowanie drapaka nieopodal okna. W ten sposób kot będzie mógł obserwować nie tylko otoczenie w mieszkaniu, ale również za oknem. Należy jednak pamiętać, aby wówczas zapewnić pupilowi bezpieczeństwo i nie ułatwiać mu prób ucieczki. Kolejnym sposobem jest montaż półeczek pod sufitem, dzięki czemu kot z drapaka będzie mógł wspinać się na półki i powiększać przestrzeń do patrolowania terytorium.