Mówi się, że człowiek powinien wypijać od dwóch do dwóch i pół litra wody dziennie. Nie zawsze nam się to udaje, a w nocy czasami boli nas głowa i mamy zły humor. Ale ile płynów muszą pić nasze koty, aby uniknąć odwodnienia i jak rozpoznać, czy kot jest odwodniony, czy wypił wystarczająco dużo? Tutaj ujawniamy najważniejsze fakty na temat odwodnienia u kotów.
Ilość wody, jakiej potrzebuje Twój kot, można obliczyć na podstawie tych czynników:
Waga (koty piją średnio 45 mililitrów na kilogram masy ciała).
Zawartość wody w żywności
Temperatura otoczenia
Poziom aktywności kota
Skąd mam wiedzieć, czy mój kot jest odwodniony?
Wiele kotów to koty wychodzące na zewnątrz, które podczas swoich wędrówek piją wodę z kałuż, basenów i innych zbiorników wodnych. W tym przypadku pozostawiają miskę z wodą nietkniętą, więc piją płyn tylko wtedy, gdy podajesz im mokrą karmę. Dlatego też często nie jesteśmy w stanie stwierdzić, ile wody nasz kot rzeczywiście wypił.
Jak rozpoznać, że kot jest odwodniony? Istnieje prosta sztuczka, która działa nawet bez wiedzy weterynaryjnej:
Woda jest wchłaniana przez wszystkie komórki ciała, w tym komórki skóry. Jeśli w organizmie jest dużo wody, a komórki są pełne, skóra napina się. Jeśli kot jest odwodniony i komórki są puste, skóra jest zwiotczała i pomarszczona. Sprawdź to, ostrożnie podnosząc fałd karkowy kota. Jeśli skóra szybko wraca do normy, nie jest odwodniona. Jeśli jednak powrót na swoje miejsce zajmuje dużo czasu, jest to oznaką odwodnienia. Można to również zauważyć w oczach kota. Odwodnione koty mają zapadnięte oczy.
Co to jest odwodnienie?
Terminem dehydratacji lekarze określają zmniejszeniem zawartości wody w organizmie. Jest to zatem deficyt wody. Ponieważ może to być spowodowane przez wiele różnych czynników, nie jest to odrębna choroba, ale objaw. Równowaga wodna jest niezbędna dla wszystkich żywych organizmów. Woda zapewnia komórkom niezbędną formę, a jednocześnie służy jako chłodziwo w gorące dni. Zawiera również ważne minerały, takie jak sód.
Sód jest elektrolitem wchodzącym w skład soli, który jest niezbędny do przekazywania bodźców nerwowych, aktywności serca i mięśni. Normalnie sód jest zatrzymywany w organizmie przez nerki, a woda jest wydalana w postaci moczu. Dlatego też zaburzenia funkcji nerek mogą prowadzić do zaburzeń równowagi wodno-elektrolitowej. W zależności od tego, jak się objawia, odwodnieniu może towarzyszyć zaburzenie równowagi elektrolitowej.
Uwaga: Odwodornienie nie jest równoznaczne z odwodnieniem. W chemii, odwodornienie to utrata atomów wodoru lub odpowiadająca jej reakcja chemiczna.
Zawsze sprawdzam i uzupełniam miskę z wodą kota. Ciężko stwierdzić, kiedy ma on ochotę na wodę, dlatego miska zawsze jest pełna na wszelki wypadek.