Myszy to małe i pocieszne gryzonie, które często wybierane są jako zwierzęta domowe. Są to stadne zwierzęta, dlatego musimy mieć przynajmniej dwa osobniki. Myszy są lepszym wyborem niż chomik, jeśli chcemy mieć więcej zwierzątek. Na ich popularność wpływa również niewielka cena. Mysz kupimy za mniej niż 10 złotych.

Informacje o myszach

Myszy to małe, ale aktywne zwierzęta. Dlatego potrzebują odpowiednio dużej klatki. Dla dwóch myszek klatka powinna mieć wymiary minimum 40×30 cm, a także 40 cm wysokości. Tutaj ważny jest przede wszystkim odstęp między prętami. Nie możemy być ok większy niż 0,5 cm, co zapobiega ucieczce myszy. W klatce nie może zabraknąć akcesoriów do wspinaczki. Półki, tunele, hamaki, i domki są niezbędnym wyposażeniem. Kołowrotek zapewni odpowiednią dawkę ruchu naszym myszkom. Jednak musi być on odpowiednio duży. Lepiej wybrać kołowrotek plastikowy, który nie ma przerw między prętami.

W klatce myszek możemy również umieścić gałęzie, które posłużą do wspinaczki, a także do ścierania zębów. Myszy lubią się wspinać, dlatego warto kupić podwieszany domek. Gryzonie te chętnie będą w nim spały. Jako podłoże do klatki dobrze sprawdzi się żwirek lub ściółka konopna. Trociny słabo chłoną mocz, dlatego jeśli zdecydujemy się na nie, to częściej będziemy musieli sprzątać w klatce. Warto również włożyć nieco siana lub ręcznik papierowy do klatki. Myszy wykorzystają to do budowy gniazda. Poidełko powinno być odpowiedniej wielkości. Miski najlepiej wybrać ceramiczne, których mszy nie przewrócą.

Niewinne zwierzątka?

Myszki to małe zwierzątka, jednak potrzebują dużej dawki ruchu. Dlatego powinniśmy dać im czas, który mogą spędzić poza klatką. W tym celu warto kupić wybieg. Dzięki temu mamy pewność, że myszy nam nie uciekną. Na wybiegu dobrze sprawdzą się podkłady higieniczne, które dobrze chłoną mocz. W ten sposób zabezpieczymy podłogę. Możemy również kupić wannę do kąpieli piaskowych. W ten sposób myszy będą mogli się umyć. Piasek może być w klatce cały czas. Jednak jeśli myszy będą się do niego załatwiać, to lepiej wyciągnąć wannę. Wtedy warto wkładać piasek na 15 minut dziennie.

Czym karmić myszy?

Myszy to aktywne gryzonie, które potrzebują dużej ilości białka. Karma dla myszy powinna być odpowiednio zbilansowana tak, żeby w małej porcji dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Codziennie dodajemy jedną łyżeczkę do herbaty pokarmu na jedną myszkę. Oprócz tego musimy dodawać świeże warzywa i owoce, a także zioła. Kilka razy w tygodniu możemy podać gotowane jajko lub mięso. Zamiast tego warto również podawać larwy mącznika, które są niskokaloryczne i bogate w białko.

Materiał zrealizowany wraz z portalem informacyjnym: infogniezno.pl