Choć wydawałoby się, że koty uwielbiają ciepło, to nawet im zbyt wysoka temperatura może poważnie zaszkodzić.
Opiekunowie kotów powinni uważać, aby ich zwierzak nie leżał zbyt długo w pełnym słońcu, ponieważ może się to skończyć udarem cieplnym. Istnieje co najmniej kilka sposobów, aby pomóc mruczkowi w upalne dni.
1. Miseczka z chłodną wodą dla kota
Dostęp do świeżej i chłodnej wody to podstawa! Kot musi uzupełniać utracone płyny. Do miseczki można włożyć kawałek kostki lodu, aby nieco schłodzić płyn.
Jednak nie wszystkie mruczki chętnie piją wodę z miski, nawet kiedy są odwodnione. W związku z tym warto zachęcić kota na przykład odkręcając mu kran z bieżącą wodą, albo kupując specjalną fontannę. Dla czworonogów znacznie atrakcyjniejsza jest woda będąca w ciągłym ruchu, aniżeli odstana w misce.
2. Mata chłodząca dla ochłodzenia kota
Co prawda koty nawet latem wybierają słoneczny parapet zamiast zacienionego miejsca na podłodze. Jednak niektóre mruczki, kiedy czują, że jest im za gorąco, chętnie korzystają z mat chłodzących. Maty wyglądem przypominają materac, ale w środku są specjalne substancje, które po włożeniu do zamrażalnika zamrażają się, a potem po wyciągnięciu oddają chłód. Warto kontrolować ile kot czasu spędza na macie, aby się nie przeziębił.
3. Wyjście na balkon aby kot mógł się ochłodzić
Jeśli opiekun kotów mieszka w lokalu z balkonem lub tarasem, to można zrobić tam wybieg dla podopiecznych. Jednak należy pamiętać o zabezpieczeniu miejsca tak, aby koty nie mogły uciec, ani wypaść z okna.
Na wybiegu powinien być dostęp do świeżej wody oraz zacienione miejsce, gdzie koty będą mogły położyć się i odpocząć od słońca. Mimo zabezpieczeń opiekun powinien stale mieć koty na oku. Jeśli balkon jest położony tak, że w ciągu dnia ciągle padają na niego promienie słoneczne, to koty można wpuszczać tam dopiero wieczorem.
4. Kąpiel – czy to dobry pomysł dla kota?
O ile chłodne kąpiele sprawdzają się w przypadku psów, tak koty nie lubią być chłodzone w ten sposób. Jeśli opiekun chce ulżyć podopiecznemu podczas wysokich temperatur, to może delikatnie zwilżyć mu kark oraz łapki za pomocą namoczonego ręcznika.
Ten sposób będzie o wiele mniej stresujący dla mruczka niż zanurzanie go w wannie czy mycie pod prysznicem. Zamiast ręcznika można też wykorzystać kostkę lodu i delikatnie zwilżyć nią opuszki łapek czworonożnego podopiecznego.
źródło: zwierzak.pl – wszystko o naszych ulubionych zwierzętach